بسم الله الرحمن الرحيم

بسم الله الرحمن الرحيم
(İnsanları) Allah'a çağıran,iyi ve faydalı iş yapan ve "Ben müslümanlardanım" diyen kimseden daha güzel sözlü kim vardır?
Fussilet suresi 33.ayet

Kutlu Doğum Programları ile Yerleştirilmeye Çalışılan Soft Peygamber Algısına Reddiye

Henüz 29 Yaşında Hakka Yürüyen bir Şehid'in Dilinden Muhteşem Bir Sohbet

14 Haziran 2011 Salı

İSTİRCA NEDİR?

الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعونَ
"Onlar bir musibete uğradıklarında: “Doğrusu biz Allah’a aidiz ve sonunda yine O’na döneceğiz” derler."
(Bakara suresi 156.ayet-i kerime)
İstircâ' lügatta, "geri dönmek, geri vermek, geri almak, dönmesini istemek" anlamlarına gelir. Terim olarak ise, "musibet anında Bakara 156.ayetin aşağıdaki
إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعونَ 
inna lillahi ve inna ileyhi râciûn (biz Allah'ınız ve ancak O'na dönücüleriz) mealindeki,
kısmını okumaya denilir.
 Bir müminin, bir yakınının ölüm haberini aldığında veya herhangi bir musibete uğradığında istircâ etmesi (innâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn demesi) müstehabdır (Tirmizî, Ahmed b. Hanbel). Allah Teâlâ Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor: "Andolsun, sizi biraz korku, (biraz) açlık, (biraz da) mallardan, canlardan ve mahsullerden yana eksiltme ile imtihan edeceğiz. Sabredenlere (lütuf ve keremimi) müjdele. Ki onlar, kendilerine bir belâ geldiği zaman "Biz (dünyada) Allah'ın (teslim olmuş kullarıy)ız ve biz (ahirette de) ancak O'na dönücüleriz" diyenlerdir"
(el-Bakara, 2/155-156).
 Hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz(s.a.v), "Müslümanın basına gelen hiçbir musibet yoktur ki onun sebebiyle günahı affolunmasını. Hatta ayağına batan dikenle bile" (Müslim, Birr, 49) buyurmuştur.
 Bir başka hadislerinde Hz. Peygamber (s.a.s) şöyle buyurur: "Başına bir musibet gelen hiçbir müslüman yoktur ki Allah'ın emrettiği şekilde; "Biz Allah'ınız ve ancak O'na dönücüleriz; Allahım! Musibetim hususunda bana ecir ver ve bana bunun arkasından daha hayırlısını ihsân eyle" desin de Allah ona mutlaka daha hayırlısını ihsân buyurmasın" (Müslim, İbn Mâce, İbn Kesîr,)
 Bakara suresi 156.ayetin "inna...ile başlayıp sonuna kadar olan bölümünü,düştüğümüzde ve düşeni gördüğümüzde de söylemeliyiz.Uyuyan kimseyi uyandırmak için de aynı şekilde istircada bulunulur.
NOT:Uyuyan kişiyi uyandırmak için de istircada bulunulduğu kısmına kadar olanı biliyordum ama bu kısmını da bu sabah daha önce okuduğumdan bahsettiğim Fıkhu's Siyre'den öğrendim ve sizlerle paylaşmak istedim.
Rabbim bildiklerimizle amel etmeyi bizlere nasip etsin,büyük felaketlerle karşılaştırıp da istircada bulunmak durumuna düşürmesin,istircayı iyi hallerimizde de söylemeyi ve bu ayeti idrak edip gereğince amel etmeyi ihsan etsin(amin).

5 yorum:

 1. Allah razı olsun.Bu dünya telaşında koştururken bunları okumak iyi geliyor. Hatırlatmanız ne güzel :)

  YanıtlayınSil
 2. selamlar ben zeynep..işte harıka..huzurlu bır blog daha..ellerıne emeklerıne saglık..hemen ızlmeye aldım .sevgıler:))))))))

  YanıtlayınSil
 3. Assalam... wbk, thanks for sharing this useful article...

  YanıtlayınSil
 4. Selam Hatice bacım
  bilgiler için Allah razı olsun
  çorban da harika olmuş eline sağlık
  her zaman beklerim
  sağlıcakla kal

  YanıtlayınSil
 5. allah sizden razı olsun

  YanıtlayınSil

HERKES YORUM YAPABİLİR,
siteniz veya bloğunuz yoksa ,profil seçin bölümünden Adı/URL yazan kısma tıklayın ,Ad yazan kısma adınızı ve soyadınızı yazın,
(yorumlarınızda iki isim kullanmanız,aynı isimle yazan diğer kardeşlerimizle karıştırılmamanız için önemli)
URL kısmını doldurmasanız da olur,yorumunuzu yazıp,

" YAYINLA "

yazısına tıkladığınızda yorumunuz gelir,ilginize çok teşekkür ederim.

KUR'AN IŞIĞINDA ÖLÜM, KIYAMET, AHİRET.....Mutlaka dinleyin...

BU SİTEDE YER ALAN KONULAR

Translate

Blog Archive

yasal uyarı

Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Search Tool HAYATCEMRESİ Adlı sitede yayınlanan tüm içerik hayatcemresi2.blogspot.com'a aittir.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz.
 
Copyright © HAYATCEMRESİ - Blogger Theme by BloggerThemes & freecsstemplates - Sponsored by Internet Entrepreneur