بسم الله الرحمن الرحيم

بسم الله الرحمن الرحيم
(İnsanları) Allah'a çağıran,iyi ve faydalı iş yapan ve "Ben müslümanlardanım" diyen kimseden daha güzel sözlü kim vardır?
Fussilet suresi 33.ayet

Kutlu Doğum Programları ile Yerleştirilmeye Çalışılan Soft Peygamber Algısına Reddiye

Henüz 29 Yaşında Hakka Yürüyen bir Şehid'in Dilinden Muhteşem Bir Sohbet

29 Mayıs 2011 Pazar

SUÇLU KADER DEĞİL!

GÜNAHLARLA İç İÇE bir hayatı vardı. İbadete de pek yanaşmıyordu.
Bir gün, bir hocaefendi ile bir araya geldiler.
Sohbet esnasında "Hocam," dedi, "Ben kaderin mahkûmu­yum. İstiyorum, ama namaz kılamıyorum. Benim kaderimde namaz kılmamak varmış."
Hocaefendi latifeyi seven biriydi. Dedi: "Sen benim yıllardır arayıp da bulamadığım kimsesin. Demek kaderi okuyabiliyorsun. Söyle, benim kaderimde ne var?" Adam şaşırıp kalmış, diyecek bir şey bulamamıştı. Ho­ca, devam etti:
"Bak şurada çeşme var. Kollarını sıva, abdest al, ardından şurada iki rekât namaz kıl, bak o zaman kaderin nasıl değişe­cek. Kaderinde namaz kılmak olacak."
Nedense kader daha çok günahlarda kullanılıyor. Öğren­ciler zayıf aldıklarında, "Hoca verdi" demeleri gibi, günahlara dalan kimseler bunu kaderin zorlaması zannediyor.
Hz. Ömer zamanında birisi hırsızlık yapar ve yakalanır.
 Kendisine had cezası uygulanacaktır. Adam can havliyle, "Ya Ömer, ben ne yapabilirdim? Bu benim kaderimmiş" der.
Hz.Ömer, had cezasını uygulattığı gibi, ayrıca sopa cezası da ve­rir. "Bu da," der, "Allah'a iftira ettiği için."
Sözgelimi bir güneş veya bir elma ağacı için böyle bir hür­riyet yoktur. Güneş gerçekten kaderin mahkûmudur, kendi­sine belirlenen yörüngede yol almaya mecburdur. Elma ağa­cı, elma vermeye mecburdur.
Ama insanın önünde tek yol değil, yollar vardır. Tek tercih değil, çok tercihler vardır. O, isterse iman eder, isterse küfrü seçer. İsterse şükreder, isterse nankörlük yapar. İsterse itaat eder, isterse isyan eder.
O, bir robot değildir. O, rüzgârın önünde savrulan bir yaprak değildir. Eli, kolu bağlanıp denize atılmış, kendisine "Haydi, yüz bakalım!" denilmiş de değildir. Böyle olunca o mesuldür. Çünkü o, imtihan edilmektedir.
 Doç. Dr. Şadi Eren-Hanımlar.com

3 yorum:

 1. Bazen kader, bir nevi günah keçisi gibi görülüyor. İşlediği her günahın sorumlusu kader oluyor. Bu da sorumluluktan kaçan inanç ucuzluğudur.Paylaşım için Allah razı olsun...

  YanıtlaSil
 2. canımmmm ALLAH razı olsun sabah dersimi aldım. tam da geçenlerde tartışma konusu olmuştu arkadaşla aramızda tutuklular için kader mahkumu diyor ben hayır tam da ona açıklama yapacağım hatta bloğundan okumasını tavsiye edicem bir yazı sağol:)
  ALLAHA EMANET

  YanıtlaSil
 3. hatta kader, nefsi fahr ve gururdan kurtarmak icinmis...

  YanıtlaSil

HERKES YORUM YAPABİLİR,
siteniz veya bloğunuz yoksa ,profil seçin bölümünden Adı/URL yazan kısma tıklayın ,Ad yazan kısma adınızı ve soyadınızı yazın,
(yorumlarınızda iki isim kullanmanız,aynı isimle yazan diğer kardeşlerimizle karıştırılmamanız için önemli)
URL kısmını doldurmasanız da olur,yorumunuzu yazıp,

" YAYINLA "

yazısına tıkladığınızda yorumunuz gelir,ilginize çok teşekkür ederim.

KUR'AN IŞIĞINDA ÖLÜM, KIYAMET, AHİRET.....Mutlaka dinleyin...

BU SİTEDE YER ALAN KONULAR

Translate

Blog Archive

yasal uyarı

Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Search Tool HAYATCEMRESİ Adlı sitede yayınlanan tüm içerik hayatcemresi2.blogspot.com'a aittir.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz.
 
Copyright © HAYATCEMRESİ - Blogger Theme by BloggerThemes & freecsstemplates - Sponsored by Internet Entrepreneur