بسم الله الرحمن الرحيم

بسم الله الرحمن الرحيم
(İnsanları) Allah'a çağıran,iyi ve faydalı iş yapan ve "Ben müslümanlardanım" diyen kimseden daha güzel sözlü kim vardır?
Fussilet suresi 33.ayet

Kutlu Doğum Programları ile Yerleştirilmeye Çalışılan Soft Peygamber Algısına Reddiye

Henüz 29 Yaşında Hakka Yürüyen bir Şehid'in Dilinden Muhteşem Bir Sohbet

14 Nisan 2013 Pazar

TESETTÜR İMTİHANINDA YOLDA KALANLAR

 Allah'ın adıyla...İslam tr'de okuduğum bu yazıyı sizlerin istifadesine sunuyorum,tesettürsüz örtülülerin kol gezdiği sokaklarda,tesettür imtihanında yolda kalan,utanmaktan utanan zavallılara ithaf olunur...
 ŞUURSUZ ÖRTÜLÜLER
"Allah Teala’nın yarattığı varlıkların içinde ahsen-i takvim olan insanın latif yönüdür kadınlar. İçtimai ve ferdi hayatta
erkeğe nazaran daha hassas ve duygusaldır. Fıtratı bozulmamış her kadın yabancı nazarlardan sıkılır ve kendini muhafaza etmek ister. Bu nedenledir ki onu yaratan, ona suret veren , onu süsleyen kendisine haram olanlara karşı vücudunu setr etmesini emretmiştir.
Bir “inci” kıymetinden dolayı denizin en derininde , sedefinde saklıdır. En kıymetli taşlar toprağın en derininde bulunur. Değerli olan derinlerdedir ,saklıdadır. Gözler önüne serilmemiştir, sergilenmemiştir. Allah Teala kadına da Settar isminin tecellisi olarak tesettürüyle bir kıymet biçmiş, onu paha biçilmez payelere yükselmesine vesile eylemiştir.
Allah ( cc) yarattığı kulunun fıtratını en iyi bilendir. Bu nedenle “insanoğluna kadınlar, oğullar ,yüklerle altın ve gümüş, salma atlar, davarlar ,ekinler gibi nefsin şiddetle arzuladığı şeyler süslü gösterildi. Bunlar dünya hayatının geçimliliğidir. Oysa varılacak güzel yer ancak Allah’ın katındadır."(Al-i İmran / 14) buyurur.

Demek ki insanın en fazla ilgisini celb eden , evlattan ,paradan, arabalardan evlerden ve dünya metaı olan her şeyden daha fazla kadınlardır. Çünkü ayet-i kerimede nefsin şiddetle arzuladığı şeyler sayılırken evveliyetle kadınlar zikredilmiştir. Bu ayet tescilli bir gerçektir.

Allah (cc) tarafından bir imtihan sebebi olarak sunuldu kadın ve kadının kendi de bir imtihandaydı da çoğu zaman fark edemedi bile. Hz.Adem (a.s) ve Hz. Havva’dan beri bu böyleydi. Bu imtihanı kaybetmenin bedeli ise cennetten çıkarılmaktı. Bir dar-ı imtihan ise bu dünya insan da elbet bu imtihanda ter dökecekti. Kimi bilmeyerek kaybetti bu sınanmayı , kimi son nefesine doğru hızla giden dünyanın kollarına saldı kendini bilerek. Zamanın duraksız akışında kaybetti yolunu çıkmaz sokaklarda, insanoğlu kendi elleriyle sarpa sardı kendini.

Zaman geldi ,gözlerine haram nazar değer korkusuyla hayat süren ,kılı kırk yararcasına hassas yaşayan mü’mineler terk etti yerini gözlerinin güzelliğini çeşit çeşit boyalarla ziyadeleştirip haram nazarlara sunanlara. Hayasından yüzünü göstermeye utanan ninelerin torunları boy gösterir oldu plajlarda .

Nefsin putlaştığı noktada dünyevi arzular bir çığ gibi büyüyüp önüne ne çıktıysa kattı günah yumağına. Nur yüzlü anaların modern, tesettürlü kızları (!) yüzünü pahalı makyaj malzemeleriyle , başörtüsüne uygun renklerle süsleyerek çıktı şehvet kokan sokaklara .Makyaj katalogları saatlerce incelenip uzman edasıyla yorumlara tabi tutuldu. Babalar, abiler, eşler, yanında taşıdığı eş, kız, bacı ne kadar güzel olursa başkaları ne kadar beğenirse o kadar mutlu hissetti kendini. Daha bir kasılarak yürüdü nefsin esir aldığı sokaklarda.

Bilemediler ki onların tesettürü kendilerinin de tesettürü ve namusuydu. Sonra güzellikle üstünlük kurma yarışmaları düzenlenir oldu müslüman ülkelerde.Körpecik kızların zihinlerini “kainatın en güzeli seçilebilme hayalleri” süsledi. Gün geldi süslü, yüzleri boyalı , tırnakları ojeli kadınlar da başörtüsü takarak çıkar oldu podyumlara. Sözümona tesettür defileleri düzenlendi. “işte kapanacaksanız modern zamanlarda böyle olmalısınız” diye empoze edildi safi zihinlere.

Yeni oluşturulan ve tesettür firmalarınca ısmarlanan kapanma şekilleri moda diye baş tacı edildi. Yüzlerce gözün önünde arz-ı endam eyleyen ünlü mankenlerin giydiği tesettür kıyafetleri esir aldı modern dünyanın çıkmazında bocalayan ve iki dünya arasında bir o yana bir bu yana savrulurken tutunacak dal arayan genç kızları, kadınları. Eksik din eğitimiyle hevasına göre fetva verenler de türeyince kılıflar uyduruldu yeni dindarca (!) yaşam tarzına. İnandığımız gibi yaşamadığımız için yaşadığımız gibi inanmaya başladık. Bahaneler uydurduk, ahir zaman deyip suçu zamana yükledik.

Biraz daha nefsi tatmin etme, birkaç saatçik daha mutlu olmanın dindarca ifadesiydi belki bunlar. Nefsi, fark ettirmeden şımartmaktı. insanoğlunun fıtratında vardı ya kendini beğendirme arzusu elbette bir şekilde sızacaktı yüreklerden bu. Bunun için tesettür mağazaları ardı ardına açılıp insanoğluna süslü gösterilen dünya metaından bir parça olan giyim kuşam iştahını kabartmaya başladı zaafına yenilenleri.

Tesettürün içi boşaltıldı ve unutuldu hayata hayat katan ayetlerin , hadislerin hükümleri.Peygamberimiz’in ( s.a.v ) "Ümmetimin son dönemlerinde giyimli, fakat çıplak birtakım kadınlar olacaktır. Bunların başlarının üstü deve hörgücü gibi bulunacaktır. Ancak onlar cennete giremez, cennetin kokusunu bile alamazlar."(Ebu Davud / Libas 125, Cennet 52) diye buyurduğu hadiste "Cennetin kokusunu bile duyamayacaklar.” dediği bu kadınlar mıydı yoksa? "Ahir zamanda ümmetimin kadınları vücutlarını gösterecek elbiseler giyecekler, saçlarını da deve hörgücüne benzetecek şekilde topuz yapacaklardır. Onlar lanetliktir."(İbnî Hibbân) diyerek işaret ettiği bunlar mıydı?

“Mü’min kadınlara söyle başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar”(Nur / 31)

Ey Peygamber, hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, (kendilerini baştan aşağı örten) elbiselerini giyinip örtünsünler, işte böyle giyinmeleri (iffetli) tanınıp da ahlaksızlar tarafından) eziyet edilmemelerine daha elverişlidir. Allah gafurdur.(Ahzâb / 59) diye defalarca uyardı Rabbimiz oysa. Sanki bu ayetler çok önceki zamanlara ötelerde kalan mü’minelere hitap ediyordu.

Rasulullah (s.a.v) “Mirac gecesi Cehennemi gösterdiler, çoğunun kadın olduğunu gördüm”(Tirmizî) diyerek kadınların fıtratındaki zaaflara işaret ediyordu.

"Süslenerek, püslenerek açılıp saçılmak, cefadır, sizin için felakettir, felaketiniz dünyada rezilliğiniz, ahirette cehennem ateşidir, edep ve hayalı olmanız ise imanınızın temel şartındandır"(Ahmed bin Hanbel / hadis no:1758)diyerek inzar ediyordu..

Üzerimize ne kadar da zor alındık ilahi hitabı ve nebevi çağrıları. Her birimiz ben en güzel şekilde örtünenim diye kandırdık kendimizi. "Herkes kendi kalıbınca amel eder"(İsrâ Suresi / 84 )ayeti mucibince Kimimiz daracık kot pantolonla sağladık örtünmeyi, kimimiz çeşit çeşit süslerle bezenmiş daracık pardösüler , altında kot pantolon dizlere kadar çizme dizlerden aşağı inemeyen tuniklerle ,kısacık ceketlerle örtündük güya. Yırtmaçlı eteklerimiz kısa kollu badilerimiz, rengarenk başörtülerimiz süsledi dolaplarımızı.

Genç kızların geniş feraceler giyinip bedenlerinin letafetini saklamak ve olduğundan yaşlı görünmek , hem kendini hem karşısındakini günaha sokmamak maksadıyla bellerine yastık bağladığı devirler çok gerilerde kaldı.

İlim, iman ahlak gibi hasletlerin belirlediği güzelliğin yerini modern dünyanın modernist kafalarının belirlediği vücut ölçüleri aldı. Ona uymayan bedenler çirkindi çünkü. Bedenler de bir kalıba göre olmalıydı.Allah’ın yarattığı değil onların belirlediği kalıp . Gencecik kızların para babalarınca anadan üryan edilip podyumlara döküldüğü ülkede Müslümanlar bile televizyonlarının karşısında not verir oldu haram bakışlar önünde boy gösteren,nefsin kıskacındaki bu kızlara.

Şimdi sormaz mı bir Sütçü İmam çıkıp ;Hangi hain eller çekti hicabımızı ve kim hicap duymamıza sebep oldu hicabımızdan ? ”Haya güzeldir kadında olursa daha güzeldir.”(Deylemî
) diyen Güzeller Güzeli’nin (sav) haya ve hayat dersi veren kelamını kim unutturdu bize?

Düşünürün biri; "Kadınlar, aklı olanlara, gönül sahiplerine pek üstün olurlar. Cahillere gelince, onlar, kadına üstündür. Çünkü tabiatlarında hayvanlık vardır. Sevgi ve acımak, insanlık vasıflarıdır. Hiddet ve şehvet ise hayvanlık vasıflardır. " der pek haklı olarak. Peki kim bu vasıflarla donandı da saldırdı nazenin yüreklere, onları kıymetinden düşürüp saldı hayatın günah kokan sokaklarına.

Mü’min için örtü bir edepti, örtü bir şuurdu. Hüsnün izharından çok saklamaktı onu hor bakışlardan. Hayanın insan üzerinde tecessüm etmiş haliydi. Kıymeti bu nedenleydi. Heyhat ki kadın kendini yaratanının ona biçtiği pahayı kendi elleriyle düşürünce , sedefinde saklı duran inci hoyrat ellere geçti, sedef kırıldı ve inci paramparça edildi. Ne başlara tac oldu ne bir kıymet ifade edip boyunlara asıldı. Ve kadın modern dünyanın kıskacında bir meta olup kalakaldı ortada.Sahip olan çok oldu ama sahiplenen olmadı..."(Zübeyde Ş.)

10 yorum:

 1. Allah razı olsun canım çok güzeldi yazınız...
  paylaştım müsaadenizle,selamlar,sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazı başta da belirttiğim gibi bana ait değil,ben de alıntı yaptım,
   tabii paylaşabilirsin,
   sevgilerimle...

   Sil
 2. selamun aleykum kardesim paylasiminiz cok ama coook guzel bacilarim bu yaziyi okuyalim kizlarimiza okutalim Rabbim anlama kolayligi versin cumlemize yapacagimiz amellerimizde tek amacimiz Allahin rizasini kazanmak olsun sadece....Ben baskasini degil kendimden ornek vermek istiyorum elhamdulillah 14 yasimda basortusu taktimve pardusu giyiyordum evlendikten bir muddet sonra pardusumu cikartim daha sonraki yillardada gayet modern (!) bi sekilde tesetturume devam ettim o yada bu sebebden ama bir huzursuzluk vardi her zaman bi huzursuzluk vardi icimde elhamdulillah uc tane kiz birde oglum var bu arada yurtdisinda yasiyorum kizlarimin ucude elhamdulillah tesetturlu turkiyeye tatile geldigimizde pardusu almaya karar verdik ama tesettur magazalarindaki pardusulerin hepsi birbirinden guzeldi(!) bizde koyu renk kumaslar aldik evimize dondugumuzde kendimize cilbablar diktirdik ayni kumaslardanda basortuluri diktirdik o alli gullu basortulerimizi pantolanlarimizi tuniklerimizi topuklari yurudukce tikir tikir yapan ayakkabilarimizi makyaj malzemelerini topladik ve evden cikardik... Allahim sen bagislayansin Rabbim kusurlarimizi affetsin ...elhamdulillah simdi o kadar huzurlu ki kalbim .Buyuk kizim simdi Turkiyede universiteye gidiyor yaklasik 170 kisilik sinifta tesetturlu olan arkadaslarindan cok azinin geregi gibi ortundugunu soyluyor :( bunu soylemekteki amacim asla kimseyi incitmek degil cunku iki sene oncesine kadar bende ayni sekilde ortunuyordum Allahim sana sonsuz sukurler olsun yolundan ayirmasin cumlemizi ......

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. We aleykumselam canım benim,
   Allah sizlerden razı olsun(amin),Rabbimin ne büyük lütfudur ki sizi o durumdan kurtarmış,aslınıza döndürmüş,Rabbim daim etsin(amin),
   dediğin gibi şöyle bol sade pardesüler bulmak artık çok zor,elhamdulillah bundan 5 yıl önce istediğm gibi bir pardesüyü bulup alabilmiştim,hiç eskimesini istemiyorum,bir daha bulabilir miyim diye :(
   sokaklarda durum çok vahim,neredeyse tam tesettürlü bir hanım görmek imkansız :(onları görünce ben utanıyorum,şimdilerde başı açığı,kapalısı(!)yeni bir modaya kaptırmışlar kendilerini,daracık bir pantolon veya tayt üzerine bellerine gelen ceket veya bluzlarla dolaşıyorlar,üzerlerindekiler belllerinden aşağı inmiyor,şu koyduğum resimin sağ kısmı bile onlardan daha kapalı,en azından üzerindeki kalçaya kadar inmiş,
   onları görünce hem utanıyor,hem de bu nasıl bir cesaret diyorum,

   neyimize güveniyoruz,yarın kabirde,ahirette Allah'ın azabından bizi kim koruyabilir?

   ahh kardeşim insandaki haya duygusu bir gitti mi,kolay kolay geri gelmiyor,perde yırtılıyor,artık her şey normal oluyor,utanmak utanılacak,ayıplanılacak bir hal olarak görülüyor,
   ben bu yüzden dışarı çıkmak istemiyorum,üzülüyorum,tiksiniyorum,
   Rabbim hidayet versin,kalbimizi,halimizi dini uğrunda sabit kılsın(amin),
   bu konuda çok doluyum,söylenecekler bitmez...
   kızlarına da selamlarımı ilet,maşeAllah sana gıpta ettim :)
   Allah'a emanet olun kardeşim,
   kalbi dua va sevgilerimle...

   Sil
 3. Selamun aleykum.. sızlerden guzel haberler almak cok guzel bır duygu ve kendımı yanlızlıgımdan kurtarıyor. Parduse gıyıyorm dıye yazında feraceh bol olanlardan tabıkı gıyıyorum dıye ustunede bol bır sıyah yada kahve rengı basortu baglıyorum dıye cok tepkı alıyorum. cogu zaman guzellıkle cogu zamanda sert bır sekılde neden bu sekılde oldugunu defalarca anlatııyorum.maalesef ınsanların beynıne oyle kotu bır sekılde yerlesmıskı gercegı anlatsamda hala bana benım modern sekılde basımı ortmemı talep edıyorlar ne acıkı...Aıse anamız sadece tek gozu acık gezermıs. ben onun gıbı yapamamanın uzuntusunu cok duyuyorum. yaz gelıyo cok sukur. oglum denıze gıtmeyı, denıze tas atmayı cok sevıyor sımsıden yazın nasıl gozlerımı haramdan korucam onu dusunuyorum :( ne kadar bakmak ıstemesemde onlar gozumun ıcıne gırecegını dusundukce uzuluyorum. ne yazıkkı zamanında bende onlar gıbıydım sımdı o kadar cok utanıyormkı nasıl onlar gıbı gezdım dıye :( Yuce Rabbım Kalıplasmıs fıkırlerın beyınlerınden sılmek ıcın bızleRE yardım ınsaALLAH...tum musluman kardeslerıme harama bakmak zorunda kalmaktan yuce Rabbım kurtarsın. amın..... selametle..ALLAH HAFIZ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. We aleykumselam kardeşim,
   yalnız değiliz elhamdulillah,azda olsa bizim gibi yaşayan kardeşlerimiz var,biliyorsun azlara müjdeler var,gariplere müjdeler var,inşeAllah o müjdelere nail olan azlardan,gariplerden oluruz,insan kendisini garip de hissediyor,örtümüzden dolayı,yeri geliyor küçümseyen bakışlara maruz kalıyoruz,yeri geliyor kınanıyoruz,bizim imtihanımız bu,Rabbim sabredenlerden,yolunda sebat edenlerden eylesin cümlemizi(amin),
   cennet değersiz değil ki kazanmak ucuz olsun,bizler cennetlere talibiz,firdevslere talibibiz,Rabbim nasip etsin,bizleri bağışlasın,imtihanımızı kolay,hesabımızı kolay kılsın,güç yetiremeyeceğimiz şeylerle bizleri imtihan etmesin,hayasından,örtüsünden hiç taviz vermeden tertemiz olarak yaşayıp bu hal üzre kendisine kavuşan razı olduğu kullarından olabilmeyi hepimize nasip etsin(amin).

   Sil
 4. AMIN AMIN ınsaALLAH o garıplerden oluruzda Fırdevs cennetlerıne gırerız.

  YanıtlaSil
 5. S.a. istanbulda oturuyorum.burada umraniye ve fatihte ferace ve carsaf bakimindan bircok urun bulabilirsiniz.bende bol siyah ferace giyiyorum.eger isteyen olursa yardimci olabilirim.hakkiyla tesetturu yasiyanlara sevgilerimle-hale

  YanıtlaSil
 6. Kübra Sağır24 Haziran 2013 19:08

  S.a şahsi facebook hesabınız var mı ? size ordan ulaşabilir miyim. :) varsa ordanda takip etmek istiyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. We aleykumselam Kübra kardeşim,sayfama hoşgeldiniz :)
   hiç facebook hesabım olmadı,bundan sonra da olacağını zannetmiyorum,
   sizi buraya beklerim :)
   ilginiz için çok teşekkür ederim,Rabbim razı olsun(amin),
   muhabetlerimle...

   Sil

HERKES YORUM YAPABİLİR,
siteniz veya bloğunuz yoksa ,profil seçin bölümünden Adı/URL yazan kısma tıklayın ,Ad yazan kısma adınızı ve soyadınızı yazın,
(yorumlarınızda iki isim kullanmanız,aynı isimle yazan diğer kardeşlerimizle karıştırılmamanız için önemli)
URL kısmını doldurmasanız da olur,yorumunuzu yazıp,

" YAYINLA "

yazısına tıkladığınızda yorumunuz gelir,ilginize çok teşekkür ederim.

KUR'AN IŞIĞINDA ÖLÜM, KIYAMET, AHİRET.....Mutlaka dinleyin...

BU SİTEDE YER ALAN KONULAR

Translate

Blog Archive

yasal uyarı

Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Search Tool HAYATCEMRESİ Adlı sitede yayınlanan tüm içerik hayatcemresi2.blogspot.com'a aittir.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz.
 
Copyright © HAYATCEMRESİ - Blogger Theme by BloggerThemes & freecsstemplates - Sponsored by Internet Entrepreneur