بسم الله الرحمن الرحيم

بسم الله الرحمن الرحيم
(İnsanları) Allah'a çağıran,iyi ve faydalı iş yapan ve "Ben müslümanlardanım" diyen kimseden daha güzel sözlü kim vardır?
Fussilet suresi 33.ayet

Kutlu Doğum Programları ile Yerleştirilmeye Çalışılan Soft Peygamber Algısına Reddiye

Henüz 29 Yaşında Hakka Yürüyen bir Şehid'in Dilinden Muhteşem Bir Sohbet

24 Şubat 2014 Pazartesi

Yeşillenen Kuru Soğanlarımız Büyüsünler

"Allah o su ile size; ekin, zeytin, hurma ağaçları, üzümler ve her türlü meyvelerden bitirir. Elbette bunda düşünen bir kavim için bir ibret vardır."
(Nahl suresi 11.ayet meali)
 Rahman ve Rahim olan,her yaratışı güzel ve hikmetli yüce Rabbimin adıyla...
Mevsim bahara doğru giderken evimizde toprağından ayrılmış sebzelerde bile bir hareketlilik görülüyor.Bu hareketliliği en çok da kuru soğanlarda müşahade ediyoruz.Durdukları yerde bir bakıyorsunuz,yeşil yaprakları çıkmış.Bu hale gelen soğanın da ya bir kısmı yada tamamı kuru soğan özelliğini kaybediyor.
Yeşillenen bu soğanları değerlendirmek için annemin öğrettiği bir yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Yeşillenmeye başlayan soğanlarınızı sadece diplerindeki beyaz saçaklı kısımları suya değecek şekilde su koyduğunuz,minik kapların veya kaselerin içine yerleştirin,bir kaç günde bir suyunu değiştirin.
Soğanınızın yapraklarının gün be gün uzayıp büyüdüğünü farkedeceksiniz Allah'ın izni ile.Bir şeyi daha farkediyorsunuz soğanın yeşil yaprak
sayısı artıyor,yeni yapraklar çıkmaya başlıyor.
Soğanınız istediğiniz boya gelince ihtiyacınız olduğunda taze taze ayıklayıp istediğiniz yerde tüketebilirsiniz.Soğan yaprakları uzarken bir müddet sonra artık dik duramıyorlar,bu durumda onların artık kullanılmaya hazır olduğunun göstergesi,daha fazla bekletmeye gerek yok.
Ben kuru börülce salatası nda kullanmak için soğanımın büyümesini bekliyorum :)
Bu arada balkonda taze semizotlarımızda büyümeye başladı.Semizotu tohumları ile karıştırdığım topraktaki tohumlar yeşerdi,Rabbim nasip ederse büyüdüklerinde onlara da bir yer bulurum :)
Mutfağınıza da yeşil duruşu ile renk katıyor,mutluluk sebebi oluyor.Şükredecek o kadar çok sebep var ki...Yarattığı şeylerin zerrelerince O'na(c.c)şükürler olsun.
 Bu gün itibari ile(6 Mart)soğanlarımı ayıkladım,halbuki bu kadar fazla görünmüyorlardı SubhanAllah!bunlar börülce salatama fazla gelecek :)

6 yorum:

 1. Selamun aleykum ve rahmetullah..
  Amın. ALLAH razı olsun ne kadar güzel bir göruntu. Fark ettiysen bende sayfamda marulları paylaştım. Tazecik alıp yemesı çok güzel. dün aksam oglum kısır ıstıyorum dıye buzdolabının ıcıne gırdı. bende hemen yapıverdım. yeşilliklerinide bahcemizden topladık. marul, soğan ve taze soğanı... :) insan sadece seyrederken bile mutlu oluyor. Bizim burada erik ağaçları çiçeklendiler. En kısa zamanda resmini çeker paylaşırım inşaALLAH..
  selamun aleykum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. We aleykumselam we rahmetullah kardeşim hoşgeldin :)
   fark etmez olur muyum,hepsini inceledim,ne güzel tazeciklerdi,Rabbim huzurla,sağlık ve mutlulukla yemenizi nasip etsin(amin),küçük yaşta kısır seven ve isteyen bir çocuk maşeAllah,ben bu durumlara pek alışık değilim :)sağlık olsun,şikayetçi değilim,hepsinin damak tadı farklı,
   erik çiçeklerini merakla bekliyorum :)muhabbetlerimle...

   Sil
 2. Selamun Aleykum ve Rahmetullah :)
  Güzel bir fikirmiş Allah razı olsun.

  YanıtlayınSil
 3. Çok güzel olmuşlar bende pazardan alınan yeşil soğanların saplarını yani beyaz saçaklı yerlerini saksıdaki toprağa ekiyorum aynen böyle yeşeriyor bu yöntemde çok güzelmiş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz :)yeşil soğanları ayıklarken kestiğiniz saçaklı kısımları mı toprağa gömüyorsunuz?öyle ise o da çok ilginç bir yöntemmiş,

   yeşeren soğanlar da dediğiniz gibi toprağa da gömülüyor,en çok da o yöntem biliniyor,ama herkes apartman ortamında toprağı kolayca bulamıyor,suya ise herkes ulaşıyor,soğanın kuru kısımları da zannediyorum yeşeren kısımlara gıda oluyor,
   Rabbimin her işi hikmetli,subhanAllah.

   Sil

HERKES YORUM YAPABİLİR,
siteniz veya bloğunuz yoksa ,profil seçin bölümünden Adı/URL yazan kısma tıklayın ,Ad yazan kısma adınızı ve soyadınızı yazın,
(yorumlarınızda iki isim kullanmanız,aynı isimle yazan diğer kardeşlerimizle karıştırılmamanız için önemli)
URL kısmını doldurmasanız da olur,yorumunuzu yazıp,

" YAYINLA "

yazısına tıkladığınızda yorumunuz gelir,ilginize çok teşekkür ederim.

KUR'AN IŞIĞINDA ÖLÜM, KIYAMET, AHİRET.....Mutlaka dinleyin...

BU SİTEDE YER ALAN KONULAR

Translate

Blog Archive

yasal uyarı

Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Search Tool HAYATCEMRESİ Adlı sitede yayınlanan tüm içerik hayatcemresi2.blogspot.com'a aittir.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz.
 
Copyright © HAYATCEMRESİ - Blogger Theme by BloggerThemes & freecsstemplates - Sponsored by Internet Entrepreneur