بسم الله الرحمن الرحيم

بسم الله الرحمن الرحيم
(İnsanları) Allah'a çağıran,iyi ve faydalı iş yapan ve "Ben müslümanlardanım" diyen kimseden daha güzel sözlü kim vardır?
Fussilet suresi 33.ayet

Kutlu Doğum Programları ile Yerleştirilmeye Çalışılan Soft Peygamber Algısına Reddiye

Henüz 29 Yaşında Hakka Yürüyen bir Şehid'in Dilinden Muhteşem Bir Sohbet

23 Ağustos 2017 Çarşamba

Vaktinde Gelmeyen Hayız Kanı

SORU:
30 günden fazla süre hayız olmadığım için kan az az geldi ve temizlendikten 8 gün sonra gerçek siyah, kokulu çok fazla hayız kanı gelmeye başladığı için namazı bıraktım ama her yerde 15 gün geçmeden özür olacağı yazıyor. Benimki gerçek hayız kanıydı geç olup az geldiği için genellikle böyle oluyor sonra geri gerçek kan başlıyor. Yine de içim içimi yemeye başladı namazı terketmiş gibi hissediyorum içim hiç rahat değil. 15 gün geçmedi fakat hayız kanıydı ve bıraktım. Böyle bir sürenin geçtiği hadiste göremedim yaptığım yanlış mı?
CEVAP:
Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salat ve selam Rasûlullah’a olsun.

Gerek hayız müddeti ve gerek temizlik müddeti için Kur’an ve Sünnet’te herhangi bir müddet gelmemiştir. Kitaplarda var olan müddet âlimlerin içtihatlarına göredir. Bu konuda doğru görüş kadınların adetlerine ve alametlere göredir.

İslam Şeyhi İbni Teymiye (rahimehullah) şunu der:
“Hayız konusunda Şafii ve Ahmed’in en fazla 15 gün en azı bir gün demeleri, yada Malik’in “hayızın sınırı yoktur” demesi konusunda ne Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’den nede ashabından herhangi bir şey gelmemiştir. Bu konuda ki dayanağımız kadınların adetleridir. Allah en doğrusunu bilendir.” (Fetava 21 / 623)

İbni Useymin (rahimehullah) derki:
“Hayız ne zaman gelirse o hayızdır. Bu hayız ile geçmiş hayız arasında müddet uzasa da kısalsa da fark etmez. Eğer hayız görür sonra temizlenirse, beş gün veya altı gün veya on gün sonra adeti bir daha gelirse oturur ve namaz kılmaz. Çünkü o hayızdır. Bu süresiz bile olabilir.

Temizlendikten sonra hayız gelirse oturur ve namaz kılmaz. Ama kan hiç kesilmezse yahut çok az kesiliyorsa o zaman istihaze (özür) kanı olur. O vakit sadece adeti kadar oturur” (adet süresince namaz kılmaz, sonra namazına devam eder). (İbni Useymin Fetvaları 11/278)

Soruna dönersem yaptığın doğrudur. Allah-u Teâlâ en doğrusunu bilendir.

Musa Ebu Cafer/ İlim ve Cihad

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

HERKES YORUM YAPABİLİR,
siteniz veya bloğunuz yoksa ,profil seçin bölümünden Adı/URL yazan kısma tıklayın ,Ad yazan kısma adınızı ve soyadınızı yazın,
(yorumlarınızda iki isim kullanmanız,aynı isimle yazan diğer kardeşlerimizle karıştırılmamanız için önemli)
URL kısmını doldurmasanız da olur,yorumunuzu yazıp,

" YAYINLA "

yazısına tıkladığınızda yorumunuz gelir,ilginize çok teşekkür ederim.

KUR'AN IŞIĞINDA ÖLÜM, KIYAMET, AHİRET.....Mutlaka dinleyin...

BU SİTEDE YER ALAN KONULAR

Translate

Blog Archive

yasal uyarı

Protected by Copyscape DMCA Takedown Notice Search Tool HAYATCEMRESİ Adlı sitede yayınlanan tüm içerik hayatcemresi2.blogspot.com'a aittir.Hiçbir şekilde izinsiz kullanılamaz.
 
Copyright © HAYATCEMRESİ - Blogger Theme by BloggerThemes & freecsstemplates - Sponsored by Internet Entrepreneur